Dobre i złe strony zawodowej ambicji

Większość z nas od dziecka słyszy, że trzeba “dawać z siebie wszystko”, aby osiągnąć coś w życiu. Ambicja może sprawić, że zajdziemy bardzo wysoko, ale także przysporzyć niemałych kłopotów, jeśli staje się nadmierna… Przedstawiamy plusy i minusy bycia ambitnym w pracy!

Ambitni osiągają więcej

Sama ambicja (zawodowa i nie tylko) stanowi doskonały “motywator” – dzięki niej jesteśmy w stanie działać i oczekiwać od życia więcej, niż tylko miękka kanapa i wygodne kapcie. Osoby ambitne stawiają czoła nowym wyzwaniom, potrafią być wytrwałe i nieugięte – zwykle droga do sukcesu nie jest przecież usłana różami… Badania wskazują, że to właśnie ambitni ludzie zdobywają lepsze wykształcenie, kończą prestiżowe kursy, lepiej zarabiają i w efekcie czerpią więcej satysfakcji z życia. Ambicja pozwala także na spełnianie własnych marzeń – to właśnie dzięki tej cesze charakteru  możemy sięgnąć po to, czego pragnęliśmy w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Osoby, którym ambicji brakuje, zwykle mają problemy z określeniem, czego tak naprawdę chcą – a jeśli nawet to wiedzą, to często zbyt łatwo się poddają. A przecież na sukces w życiu trzeba zwykle naprawdę ciężko zapracować!

Chorobliwa ambicja i jej konsekwencje

Z drugiej strony, nadmiar ambicji może nam przysporzyć w życiu trudności. Jeśli praca zawodowa znajduje się na pierwszym planie w naszym życiu, jesteśmy skupieni niemal wyłącznie na tym, jak osiągnąć więcej, a do tego nie potrafimy cieszyć się tym, co mamy, bo nieustannie czujemy, że “wciąż nie dość się staramy”, to oznacza, że nasza ambicja jednak przestała być motywacją, a stała się powodem naszego cierpienia (a czasami także cierpienia naszych bliskich). Ambicja, która jest zbyt wysoka, może doprowadzić do wycieńczenia, pracoholizmu, osłabienia więzi rodzinnych i przyjacielskich, a także… pogorszenia wyników w pracy. W końcu nikt nie jest w stanie zawsze dawać z siebie stu procent!

Nie da się określić, jaki jest “zalecany poziom” ambicji. Ważne jednak, by nie stała się ona niszczącą nas siłą!

Dodaj komentarz