Jak dopasować zawód do osobowości

Każdy z nas jest inny – jedni są bardzo głośni i władczy, inni wolą po cichutku, ale bardzo rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, dla jednych praca w grupie i ciągle burze mózgów to idealny sposób na rozwiązywanie problemów, a inni wolą samodzielnie podejmować nawet te najtrudniejsze decyzje. W zależności od charakteru i wyróżniających nas cech osobowości, powinniśmy zdecydować się na odpowiednią, spełniającą nasze potrzeby pracę. Tylko jak dopasować zawód do osobowości, by poczuć się spełnionym zawodowo?

Spójrz na typy osobowości wg Hollanda, zastanów się, którym z nich jesteś i sprawdź, jakie zawody naprawdę do Ciebie pasują:

 

Typ przedsiębiorczy

Jeśli nie boisz się ryzyka, lubisz mieć władzę i zarządzać ludźmi, a adrenalina napędza Cię do działania, prawdopodobnie jesteś typem przedsiębiorczym. Cechują Cię także pewność siebie, umiejętności perswazyjne i duże zasoby energii.
Zawody dla Ciebie: menedżer, przedsiębiorca, prawnik, handlowiec.

Typ społeczny

Lubisz pracę w grupie, a kiedy brakuje Ci kontaktu z ludźmi, czujesz się nieswojo? Szybko nawiązujesz relacje, szybko zyskasz zaufanie i lubisz troszczyć się o innych? Jeśli tak, jesteś właśnie typem społecznym.
Zawody dla Ciebie: lekarz, policjant, nauczyciel, psycholog, kelner, trener, HR manager.

Typ artystyczny

Masz głowę pełną świeżych pomysłów i bogatą wyobraźnię, jesteś kreatywny i lubisz naprawdę oryginalne przedmioty, a jednocześnie cechuje Cię wysoka wrażliwość. Jeśli to Twoja charakterystyka, należysz do typu artystycznego.
Zawody dla Ciebie: grafik, copywriter, architekt wnętrz, muzyk, plastyk.

Typ realistyczny

Jesteś praktyczny, szybko rozwiązujesz problemy i jesteś sprawny fizycznie i manualnie. Wytrwały w dążeniu do celu, zaradny i myślący zdroworozsądkowo – oto właśnie typ realistyczny.
Zawody dla Ciebie: optyk, leśnik, kierowca, mechanik.

Typ badawczy

Lubisz uczyć się nowych rzeczy, chętnie wykorzystujesz zdobytą wiedzę teoretyczną i z łatwością wdrażasz praktyczne rozwiązania. Chcesz zrozumieć świat, jesteś dokładny i masz analityczne podejście do życia.
Zawody dla Ciebie: programista, chemik, politolog, analityk finansowy.

Typ konwencjonalny

Jesteś zorganizowany i lubisz porządek, cechujesz się systematycznością i sprawnie działasz wykorzystując określone schematy i procedury. Rzetelny, dokładny, sumienny i niezwykle skuteczny w swoich działaniach.
Zawody dla Ciebie: urzędnik, statystyk, księgowy.

 

Jeśli łączysz cechy kilku osobowości, podobnie jak większość osób wykonujących ten test. jesteś typem mieszanym. Dobierz zawód, który odpowiada cechom Twojego charakteru i rób to, co naprawdę kochasz.

Dodaj komentarz