Zakupoholizm – sprawdź, czy dotyczy też ciebie

Dla wielu z nas zakupy są nie tylko sposobem na zaopatrzenie się w niezbędne produkty, ale także źródłem radości. Bywa jednak tak, że kupowanie wymyka się spod kontroli i staje się uzależnieniem – mówimy wtedy o zakupoholizmie. Poznaj objawy tego zaburzenia i przekonaj się, czy przypadkiem nie masz problemu z nałogowym kupowaniem!

  1. Silna potrzeba dokonywania zakupów – zwykle polega to na tym, że osoba dotknięta problemem czuje, że “musi” dokonać kolejnego zakupu – nawet wtedy, gdy nie są one faktycznie niezbędne.
  2. Utrata kontroli nad zachowaniami związanymi z zakupami – u osób zdrowych możliwe jest kontrolowanie ilości wyjść do sklepu w ciągu tygodnia oraz spędzanego tam czasu – zakupoholicy mają z tym poważne trudności. Często spędzają całe dnie na przeglądaniu ofert sklepów internetowych lub oglądaniu ekspozycji w centrach handlowych.
  3. Pojawienie się przykrych stanów emocjonalnych w sytuacji ograniczenia możliwości zakupów – może to być smutek, ale także złość lub nawet furia. W skrajnych przypadkach może dochodzić do agresywnych wybuchów, gdy niemożliwe jest zrobienie zakupów.
  4. Zwiększenie tolerancji – zakupoholik nigdy nie jest “nasycony” – on musi kupować coraz więcej i więcej, aby poczuć się przyjemnie i odzyskać spokój.
  5. Rezygnacja i zaniedbanie z innych, alternatywnych źródeł przyjemności – dla zakupoholika to właśnie kupowanie jest jedyną ważną przyjemnością w życiu. Zwykle takie osoby rezygnują ze spotkań z przyjaciółmi, sportu lub hobby.
  6. Kontynuowanie kupowania pomimo odczuwalnych szkodliwych i negatywnych konsekwencji – osoby zdrowe nie kontynuują zakupów, gdy na przykład są zadłużone. Zakupoholik nie jest w stanie przestać kupować nawet wtedy, gdy wpada w poważne tarapaty finansowe, a rodzina i przyjaciele odwracają się od niego.

Zakupoholizmu absolutnie nie należy bagatelizować. Jeśli dostrzegasz u siebie symptomy uzależnienia, udaj się do psychologa lub psychiatry, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście potrzebujesz pomocy i w razie potrzeby podjąć odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz